H - мост. ДОЖДЕВАЛЬНИ - RU - Łukomet

мост. ДОЖДЕВАЛЬНИ

Deszczownie znajdujące się w naszej ofercie to urządzenia najwyższej klasy przeznaczone do nawadniania dużych terenów takich jak wielkoobszarowe uprawy polowe, zarówno rolnicze, jak i ogrodnicze za pomocą zautomatyzowanych systemów. Największa maszyna szpulowa jest w stanie obsłużyć plantację o powierzchni 50 ha, na większe areały pozostaje jedynie powielać system lub zastosować tzw. deszczownie "mostowe".
Najbardziej rozpowszechnione (zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych) są deszczownie centryczne tzw. „centerpivoty”. W środku nawadnianego areału zainstalowana jest wieża centralna. Do wieży od spodu doprowadzona jest energia elektryczna (kablem ziemnym) i rurociąg doprowadzający wodę pod ciśnieniem ok. 3-4 bar. Często centrum stoi wprost na studni głębinowej, a silnik spalinowy napędza zarówno wałową pompę głębinową, jak i generator wytwarzający energię elektryczną. Głównym elementem wieży centralnej jest głowica pozwalająca na przekazywanie wody i energii podczas nieustannego ruchu obrotowego mostu wokół wieży. Wieża centralna wyposażona jest w aparaturę sterującą i kontrolną. Od wieży odchodzi kratownicowy most o przęsłach rozpiętości 40-60 m podpartych na dwukołowych wózkach stanowiących jego mobilne filary. Całkowita długość mostu nie przekracza 800 m, a wynika to z przepustowości biegnącej górą przęseł rury konstrukcyjno-przesyłowej, której średnica dochodzi do 200 mm i przepustowość do 330 m3/h, a więc tyle ile potrzeba na nawodnienie 160 ha uprawy. Prędkość wózka (napędzanego silnikiem elektrycznym o mocy 1.5 kW) jest stała i wynosi 2 m / min. Układ centrum steruje pracą ostatniego wózka, wyznaczając mu procentowo stosunek czasu pracy silnika napędzającego do czasu przerwy. Pozostałe wózki dostają impuls do pracy z czujników utrzymujących cały most w linii prostej. Równomierny opad na całej powierzchni pola w kształcie koła zapewnia coraz gęściej rozmieszczenie zraszaczy w miarę oddalania się od centrum lub coraz większe średnice dysz rozbryzgowych. Przy mostach długości 200 m można uzyskać kwadratowy kształt nawadnianego pola, wykorzystując rozkładane końcowe ramię z umieszczonym na końcu dalekosiężnym działkiem zasilanym z dodatkowej pompy podnoszącej ciśnienie. Deszczownia na pole ma same zalety: bezobsługowa praca, niskie ciśnienie zasilania co znacznie oszczędza energię, delikatny miękki opad nieczuły na wiatr. Podstawową wadą jest fakt pozostawania całej konstrukcji na polu przez cały rok oraz duża intensywność opadu podobna jak przy zraszaczu konsolowym.
W uprawie ziemniaków ma główne zastosowanie "frontalna" wersja deszczowni mostowej pracującej w poprzek rzędów. Jeżeli deszczownia pracuje wzdłuż rowu z wodą, to wieża jest mobilna na czterech kołach, ma na sobie silnik spalinowy napędzający pompę i generator. Jeżeli nie ma rowu z wodą, to co 200 m należy umieścić hydranty i za pomocą elastycznego, wleczonego węża podać wodę pod ciśnieniem do poruszającej się frontalnie maszyny. Takie rozwiązanie wymaga przeczepiania węża (co kilka -kilkanaście godzin) do następnego hydrantu. Długość nawadnianego pasa może dochodzić do kilku kilometrów, a szerokość do kilkuset metrów, tak aby powierzchnia nie przekraczała tej wynikającej z przepustowości jej górnej rury konstrukcyjno-przesyłowej. Deszczownia ta może być wyposażona w instalacje opryskiwacza, wówczas wygniecione przez koła pasy są jedynymi przejazdami po uprawie. Deszczownia frontalna może obrócić się o 180° i rozpocząć pracę na sąsiednim polu, jak również istnieje możliwość przestawienia wszystkich kół o 90°, co pozwala przeciągnąć ciągnikiem cały most na inne stanowisko.


H - мост. ДОЖДЕВАЛЬНИ
H - мост. ДОЖДЕВАЛЬНИ
Kontakt

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Łukomet.